ژیمناستیک- انیل
16 آبان

ژیمناستیک، یکی از ورزش‌های بسیار قدیمی است که با استفاده از حرکات موزون ورزش می‌کنند. شما برای این که یک ژیمناست حرفه‌ای شوید باید قدرت، انعطاف‌پذیری، تعادل و کنترل بدنی بالایی داشته باشید و در آن تمرینات مختلفی را با استفاده از ابزارهای مختلف ژیمناستیک انجام ‌دهید.

در حال حاضر ژیمناستیک به عنوان یکی از ورزش‌های محبوب در میان زنان و مردان است که شما برای شروع فعالیت در این حوزه و استفاده از فواید ژیمناستیک باید اطلاعاتی را در مورد این ورزش داشته باشید. باشگاه آنیل ژیمناستیک یکی از باشگاه‌های فعال در حوزه ژیمناستیک است که حرکات ورزشی ژیمناستیک را با نکات ریز برای کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهد.

ورزش ژیمناستیک چیست؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، ورزش ژیمناستیک یکی از ورزش‌های قدیمی است که به استقامت، توان بدنی، انعطاف‌پذیری و چابکی زیادی در آن نیاز دارید و در این ورزش آن‌ها را به چالش می‌کشید. شما در این ورزش حرکت‌های زیادی مانند پرش، چرخش و پشتک را انجام می‌دهید و آن‌ها در مراسم‌های مختلف به نمایش می‌گذارید.

در حال حاضر ورزش ژیمناستیک به صورت گسترده به ۳ دسته ژیمناستیک ریتمیک، ژیمناستیک هنری و ترامپولین تقسیم می‌شود. معمولا این ورزش برای زنان، ۴ گروه حرکتی تمرین روی زمین، میله تعادل (چوب موازنه)، خرک و میله‌های ناهموار را دارد. برای مردان نیز دارای ۶ حرکت تمرین روی زمین، خرک، حلقه، خرک حلقه، میله پارالل (موازی) و میله مرتفع (نوار افقی یا نوار بالا) است. شما بعد از ثبت‌نام در باشگاه آنیل همه این حرکات را با نکات ریز یاد خواهید گرفت.

ورزش ژیمناستیک در سطح المپیک نیز در گروه‌های ۶ نفره اجرا می‌شود. رقابت‌ها در سطح المپیک به صورت انفرادی هستند و در آن ژیمناست‌ها برای کسب مقامات انفرادی و گروهی با هم رقابت می‌کنند.

تاریخچه ورزش ژیمناستیک

ورزش ژیمناستیک برای اولین بار در تاریخ کشور چین و مصر وجود داشته است. در حالی که خاستگاه این ورزش یونان باستان بوده است. در گذشته ورزش‌هایی مانند پرش، دو، پرتاب دیسک، کشتی و بوکس وجود داشتند که تنها در زمان جنگ از آن‌ها استفاده می‌کردند؛ اما امروزه از آن‌ها در قالب ورزش ژیمناستیک جهت افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری بالا استفاده می‌کنند.

در تاریخچه ورزش ژیمناستیک عنوان شده است، در یونان باستان همه افراد برای مراقبت از خود در شرایط بحرانی حتما باید آموزش‌های نظامی را یاد می‌گرفتند. به همین دلیل در آن زمان ورزش ژیمناستیک اهمیت ویژه‌ای داشت. یونانیان باستان معتقد بودند با ورزش ژیمناستیک افراد مختلف می‌توانند ذهن و بدن خود را با هم هماهنگ کنند و حرکات جسمی و ذهنی خود را به صورت مرتب انجام دهند.

به همین دلیل ورزش ژیمناستیک وارد مدارس یونانیان باستان شد و دانش آموزان از همان دوران کودکی خود ورزش‌های ژیمناستیک را یاد می‌گرفتند. دانش آموزان زیادی با علاقه به ورزش ژیمناستیک آن‌ها را دنبال کرده و یک رشته ورزشی با مسابقات مختلف را در کشور خود برگزار می‌کردند.

اصول ژیمناستیک چیست؟

در بالا بیان کردیم که ورزش ژیمناستیک به سه شاخه اصلی تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها مراسم‌های مخصوص خود را دارند و با معیارهای گوناگون و کلیات متفاوتی اجرا می‌شوند. برخی از این معیارها در همه ژیمناستیک‌ها مشترک است و شما به عنوان یک ورزشکار باید همیشه آن‌ها را رعایت کنید.

معمولا در مسابقات ژیمناستیک، یک ژیمناست باید حرکات روتینی را در یک بازه زمانی محدود انجام دهد. به همین دلیل قبل از اجرای مسابقه این حرکات را تمرین کرده و روی آن‌ها تمرکز کند. حال اگر ژیمناست این حرکات را به درستی انجام دهد می‌تواند از هیئت‌داوران نمره مثبت کسب کند و در صورت بروز هر گونه اشتباه از آن‌ها نمره منفی دریافت می‌کند؛ بنابراین آن‌ها باید برای کسب نمره و امتیاز بیشتر با هم رقابت کنند.

معمولا همه این ژیمناست‌ها در ابتدای بازی با یک نمره ثابت، مسابقه را آغاز می‌کنند. حال بعد از اجرای بازی با حرکات خود نمره‌ منفی کسب و امتیازهای خود را از دست می‌دهند. در گذشته تمام روتین‌های ژیمناستیک با نمره ۱۰ شروع می‌شد؛ اما در حال حاضر به دلیل این که ورزش ژیمناستیک حرفه‌ای شده است و رقابت‌های سنگینی میان ژیمناست‌ها وجود دارد، برای آن‌ها نمرات بالاتری را در نظر می‌گیرند. در واقع در این ورزش برای انجام روتین‌های سخت امتیازهای بیشتری را برای ژیمناست‌ها ارائه می‌دهند؛ بنابراین هر گونه ضعفی را در اجرای آن‌ها مشاهده شوند به منزله کسر امتیاز ژیمناست‌ها خواهد بود.

همه رقابت‌های ژیمناستیک با توجه به گروه سنی، جنسیت و سطح مهارت‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند تا یک مسابقه تنگاتنگ و جوانمردانه‌ای میان ژیمناست‌ها برگزار شوند.

انواع سبک های ژیمناستیک در بازی‌های المپیک

انواع سبک های ژیمناستیک در بازی‌های المپیک

در بازی‌های المپیک انواع سبک های ژیمناستیک در سه نوع اصلی برگزار می‌شود که آن‌ها را در ادامه برای افراد علاقه‌مند به این رشته ورزشی بیان می‌کنیم.

ژیمناستیک هنری

یکی از روش‌های بسیار محبوب در بازی‌های المپیک، ژیمناستیک هنری است که در آن ورزشکاران باید حرکات خاص ژیمناستیک را در قالبت نمایش و هنر با استفاده از نیرو، چابکی، انعطاف‌پذیری، کنترل و هماهنگی و تعادل بین اعضای بدن و ذهن خود به اجرا بگذارند. این ورزش یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های رشته ژیمناستیک در المپیک است که تحت نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک مدیریت می‌شود.

ژیمناستیک ریتمیک

ژیمناستیک ریتمیک، ترکیبی از ورزش و زیبایی‌شناسی است که به عنوان یکی از زیباترین و پر ریزه‌کاری ترین ورزش‌های المپیک به شمار می‌آید. شما در ژیمناستیک ریتمیک با استفاده از حرکات موزون و دانش تکنیکیی باله و ریتم، انعطاف‌پذیری و تحرک خود را به نمایش می‌گذارید. این حرکات موزون باید مختصر و با متانت و در عین حال بی‌رقیب باشند.

ژیمناستیک ترامپولین

یکی از شاخه‌های ورزش ژیمناستیک در المپیک ورزش ترامپولین (TRAMPOLINE) است. کلمه ترامپولین در لغت به معنای بلند و محکم پریدن ترجمه شده است. در حالی که در میان عام به نام تشک پرش درجا و یا جامپینگ شناخته می‌شود. این شاخه ورزشی از گذشته برای تقویت انعطاف و چالاکی ورزشکاران فعال در زمینه ژیمناستیک استفاده شده است. این شاخه ورزشی ژیمناستیک در سال 1971 با تشکیل انجمن ترامپولین آمریکا USTA ایجاد شده است.

شما می‌توانید جهت ثبت نام و شرکت در باشگاه ژیمناستیک کودکان در مشهد  در باشگاه امیر علیشاهی با شماره 09013441332 تماس بگیرید. 

خلاصه

ورزش ژیمناستیک روی انعطاف‌پذیری و تعادل بدن کار می‌کند و با حرکت‌های موزون خود می‌تواند منجر به عضله سازی شود. این ورزش در المپیک در سه شاخه، هنری، ریتمیک و ترامپولین برگزار می‌شود. ژیمناست‌ها با کسب امتیازهای مختلف در این بازی به صورت انفرادی و گروهی با هم رقابت می‌کنند. ورزش ژیمناستیک خاستگاه یونانی دارد و برای اولین بار در کشورهای مصر و چینمشاهده شده است.

فواید ژیمناستیک برای ژیمناست‌ها بسیار زیاد است که شما با ثبت‌نام و شرکت در کلاس‌های باشگاه آنیل ژیمناستیک می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. این باشگاه تمام حرکات ژیمناستیک را برای کودکان و نوجوانان در سنین مختلف را مختلف ارائه می‌دهد و می‌تواند روی پیشرفت جسمی و روحی آن‌ها موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *